Relikwie św. Jana Pawła II w bazylice mniejszej w Tuchowie

Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2014 do bazyliki mniejszej uroczyście wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. 2 lipca na tuchowskim „lipowym wzgórzu” Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. Dla księdza biskupa, który kilka tygodni temu objął posługę ordynariusza w diecezji tarnowskiej, była to Msza Święta prymicyjna w tuchowskim sanktuarium. W homilii ksiądz bp Andrzej Jeż powiedział, że relikwie to cząstka świętego lub błogosławionego. W nich zaś łaska Boża współpracuje z wolą człowieka. Doprowadza ich do duchowej i fizycznej świętości. Przez świętego, jego duszę i ciało, przeszła moc Boża. Również przez tę cząstkę świętą, jaką jest relikwia przyszła Moc Boża. Otaczając naszą czcią relikwie, modlimy się wzywając orędownictwa świętych i błogosławionych, aby również przez nas, przez naszą duszę i ciało przeszła Moc Boża, łaska uświęcająca nasze ziemskie bytowanie. Relikwie krwi błogosławionego zostały umieszczone w bocznym ołtarzu, w relikwiarzu nawiązującym swoim kształtem do otwartej księgi z wygrawerowanym hasłem „Nie lękajcie się!”.

2016-02-22T22:21:28+00:00