1 lipca, to dzień, który jest dla wielu czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej szczególną datą – rozpoczynamy wtedy tradycyjnie w naszym sanktuarium Wielki Odpust Tuchowski. I choć w tym roku przesunęliśmy obchody odpustowe na późniejszy termin, zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej do szczególnej duchowej pielgrzymki do Jej sanktuarium, poprzez przeżycie jeszcze raz Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który miał miejsce rok temu, przez wysłuchanie wybranych kazań i obejrzenie zdjęć odpustowych, publikowanych każdego dnia na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Ktoś zapyta, po co to robimy, skoro i tak nie będę mógł (mogła) realnie pielgrzymować do Tuchowa, jak to czyniłem(-am) co roku? Nie będzie możliwe przejście na kolanach wokół ołtarza z cudownym obrazem, spojrzenie w oczy naszej kochanej Matki i doświadczenie bliskości Maryi. To prawda, że w lipcu będzie niemożliwe swobodne i bezpieczne uczestniczenie w pielgrzymce do Matki Bożej Tuchowskiej. Ale to nie prawda, że nie możemy doświadczyć bliskości Maryi. Ona czeka na nas jak najlepsza Matka, która pragnie pochylić się nad nami, przytulić do swojego Serca, pocieszyć, otrzeć łzy, a nade wszystko poprowadzić do Jezusa, do Źródła wszelkich łask, których potrzebujemy. Potrzeba tylko się do Niej zbliżyć w duchowy sposób, odbyć duchową pielgrzymkę. Jak to zrobić? Praktyczna rada jest taka. Znajdź każdego dnia odpustowego odpowiednią chwilę na posłuchanie kazania, przejrzenie zdjęć (może się na nich znajdziesz?). Ułóż swoje obowiązki domowe tak, aby choć przez kilka chwil móc oderwać się od swej codzienności. Wtedy, w klimacie ciszy i refleksji, przypominając sobie zeszłoroczny odpust, odczujesz bliskość Boga i Maryi. Tego pragnę życzyć wszystkim Czcicielom Matki Bożej Tuchowskiej i Pielgrzymom tuchowskiego sanktuarium.

o. Bogusław Augustowski

kustosz sanktuarium