Wielki Odpust Tuchowski

Najważniejszą uroczystością w sanktuarium jest obchodzony, co roku Wielki Odpust Tuchowski przypadający na miesiąc lipiec. Jest to wielkie wydarzenie, o którym świadczy ogromna ilość wiernych, którzy odwiedzają to miejsce w tym okresie. W tym czasie przybywa do Tuchowa prawie 150 tysięcy pielgrzymów (2002 r.), którzy korzystają z Sakramentu Pokuty i Pojednania (codziennie w konfesjonałach zasiada ok. 50 kapłanów), słuchają kazań odpustowych i licznie przystępują do Komunii Świętej (83.000 w 2002 r.). Na uwagę zasługuje również fakt, że pielgrzymi z okolicznych miejscowości udają się pieszo do Tuchowa. Są to swoiste rekolekcje w drodze cieszące się duża popularnością.

ODPUSTY

31 maja“Odpust Parafialny” ku czci Nawiedzenia NMP (liturgiczny obchód tytułu kościoła)
29 czerwcaUroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (odpust z racji szczególnej więzi łączącej Bazyliki Mniejsze ze Stolicą Apostolską)
od 1 lipca wieczorem do 9 lipcaWielki Odpust Tuchowski (istnieje niepamiętny zwyczaj obchodzenia “Oktawy Odpustowej” ku czci Matki Bożej Tuchowskiej czczonej w tajemnicy “Nawiedzenia”)
8 wrześniaMały Odpust Tuchowski (w rocznicę poświęcenia kościoła)
1. niedziela październikaOdpust ustanowiony przez Stolicę Apostolską dla upamiętnienia rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej (2 X 1904 r.)
8 grudnia“Odpust Bazylikowy” ustanowiony przez Biskupa Tarnowskiego z racji nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej (NMP Niepokalana – Główna Patronka Zgromadzenia Redemptorystów)
w dowolnie wybranym dniuJeden raz w roku w dowolnie wybranym przez siebie dniu wierni mogą zyskać dodatkowo łaskę odpustu w każdym kościele posiadającym tytuł Bazyliki Mniejszej
podczas zorganizowanej pielgrzymkiPrzywilej sanktuarium diecezjalnego pozwala wiernym zyskiwać łaskę odpustu zupełnego ilekroć są uczestnikami zorganizowanej pielgrzymki do miejsca świętego