Patrząc na cud Narodzenia Bożej Dzieciny widzimy, że wybrał On ciszę nocy na prowincji i środowisko prostych pasterzy. Chłód ubogiej stajni, surowość szorstkiego żłobu, proste pieluszki, którymi Maryja owinęła Niemowlę – wszystko to składa się na niepowtarzalny koloryt tamtej wyjątkowej Nocy Narodzin. 

W tym roku, w czasie koncertu zaprezentowane zostały kolędy i pastorałki polskie. Zabrzmiały więc rytmy krakowiaka, mazura, poloneza i pieśni góralskiej. „Dziś dzień wesoły, dziś jest Boże Narodzenie” głosiła pierwsza kolęda. Klimat następnych utworów i ich tytuły oddają treść „W Betlejem przy drodze jest szopa zła srodze a tam się rozgościła Matka Jezusa miła”, „Przy onej dolinie”, „Do szopy”, „Jadą pastuszkowie”.

Zbawca pochyla się nad konkretnym ludzkim bólem, by wnieść w niego iskrę radości i nadziei. Śpiewał więc chór sentymentalnie i z tęsknotą za Bogiem który daje radość: „Złocista gwiazdeczka”, „W ubogiej stajence”, „W mroźną noc grudniową”, „Kolęda sieroty”.  Jakże wymowne są słowa współczesnej kolędy sieroty: „Ziemia Ciebie wita lodem swoich serc, przy Tobie ja czuwam, by nie skradł Cię wróg. Byś łzy me sieroce z udręczonych lic, rączką swoją otarł wśród samotnych dróg. Wyciągnij swoją Boską rączkę i otrzyj moje łzy”. 

Śpiew kolęd, czy uczestnictwo w koncertach daje wiele radości, zwłaszcza gdy brzmią swojskie, patriotyczne nuty; pełen dynamizm w krakowiaku (słowa i muzyka Jan Czech) „My z krakowskiej krainy…”, tempo mazura „Hej, gdyśmy o północ ku…”, i bliska nam kolęda góralska „Nad regle turnice, hej leci z nieba granie…”, „A spis Bartek”, „Zagrały fulorki”. W okresie Bożego Narodzenia „Serca ludzkie się radują, biją szczęściem, jak te dzwony, przyszedł na świat Bóg Zbawiciel, Pan nasz z niebios objawiony”.

Koncert Kolęd, przed cudownym Obrazem Matki Bożej Tuchowskiej, w wykonaniu Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego z Tuchowa odbył się w niedzielę 5 stycznia 2020 r., o godz. 17.00.

Wszystkim, obecnym i nieobecnym na Koncercie Kolęd składamy życzenia:

Radość bije w przestrzenie, czuje każde stworzenie, jaka dana mu z nieba pociecha. Bowiem Boskie to Dziecię, do każdego na świecie, z łona Matki się również uśmiecha. Dedykujemy kolędę „W górę serca”.

Niech Boża Dziecina błogosławi na cały rok 2020.

Tekst: Janina Wszołek

fot. Krzysztof Jasiński