Diecezjalna Fundacja Auxilium uruchamia w Tuchowie grupę wsparcia dla rodziców niemowląt i małych dzieci (do 3 roku życia) oraz osób spodziewających się dziecka. Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu w sali konferencyjno-szkoleniowej MOSiR przy ul. Żeromskiego 3a. Grupa wsparcia to miejsce, gdzie pod okiem psychoterapeuty osoby znajdujące się na początku drogi zwanej rodzicielstwem, mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami z innymi. Spotkania są bezpłatne.
Grupa wsparcia dla rodziców niemowląt i małych dzieci (do 3 roku życia) oraz osób spodziewających się dziecka
Pojawienie się na świecie dziecka, nawet najbardziej wyczekiwanego, stanowi dla wielu rodziców niemałe wyzwanie. Narodziny to czas wielkich zmian dla całej rodziny, to czas konfrontacji naszych wyobrażeń na temat rodzicielstwa z rzeczywistością. Otoczenie, które ocenia zamiast wspierać oraz media, które lansują niedościgniony obraz idealnej matki/idealnego ojca, sprawiają, że rodzic w obawie przed krytyką, nie rozmawia o swoich trudnościach i z trudem zwraca się po pomoc.Takie osamotnienie coraz częściej prowadzi m. in. niskiego poczucia własnej wartości rodzica, niekontrolowanych wybuchów złości, czy depresji okołoporodowej.
Grupa wsparcia to miejsce, gdzie osoby znajdujące się na początku drogi zwanej Rodzicielstwem, mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami z innymi. Bezpieczna przestrzeń, gdzie zamiast oceny można spotkać zrozumienie, pozwoli przyglądnąć się sobie i innym w roli Rodzica. Dzięki pracy ze swoimi potrzebami i emocjami (w tym złością), łatwiej i efektywniej można będzie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Rodzic, który otrzyma wsparcie, sam stanie się wsparciem dla rozwijającego się dziecka. Grupa wsparcia adresowana jest do rodziców niemowląt i małych dzieci (do 3 roku życia), a także osób spodziewających się dziecka, którzy mierzą się z trudnościami nowej roli oraz chcą budować lepszą relację z dzieckiem. Grupa ma charakter półotwarty i długoterminowy (ok. 10 tygodni). Liczba osób w grupie nie może przekroczyć 12 osób. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu w siedzibie Poradni Specjalistycznej ARKA w Tarnowie. Czas trwania jednego spotkania to około 2 godziny.
Spotkania grupy wsparcia poprowadzi Monika Dziadosz – Grzesik, pedagog, psychoterapeuta. Pracuje w Zielonym Domku w Krakowie – placówce edukacyjno terapeutycznej dla dzieci i rodziców; jest wolontariuszką w Poradni Specjalistycznej i Telefonie Zaufania „Arka” w Tarnowie. Prywatnie mama dwójki dzieci w wieku 3 i 5 lat.