Sanktuaryjna Orkiestra Dęta

Sanktuaryjna Orkiestra Dęta istnieje od przełomu 1954 i 1955 roku. Została założona z inicjatywy ówczesnego organisty Stanisława Czachora oraz proboszcza i rektora klasztoru redemptorystów o. Józefa Hermana. Inspiracją do powstania zespołu był jubileusz 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej.

logo

Zespół liczy około 40 muzyków, w tym zawsze kilka dziewcząt. Sporą grupę stanowią uczniowie szkół podstawowych, liceum i młodzież pracująca. Historię SOD tworzą mieszkańcy Tuchowa i okolic, m.in.: Burzyna, Karwodrzy, Lubaszowej, Radlnej, Rzepiennika, Siemiechowa, Zabłędzy i Zalasowej.

Duchownymi opiekunami zespołu są ojcowie redemptoryści parafii NNMP w Tuchowie: oo. Karol Winiarski, Władysław Witkowski, Eugeniusz Leśniak, Ryszard Marcinek, Stanisław Madeja, ponownie Eugeniusz Leśniak, Kazimierz Głaz, Sylwester Pactwa i obecnie Stefan Kawula.

SOD w Tuchowie jest zespołem muzycznym, który rozkwitał pod batutą Stanisława Czachora (1955-80). Następnie funkcję kapelmistrza pełnili: Jan Gładysz (1980-87), Kazimierz Wrona (1987-04), Bogdan Stefan (2004-09), Tomasz Ożóg (2009-11), Andrzej Czechowski (2011-12), a od 2012 roku Piotr Kucharzyk.

Orkiestra dysponuje repertuarem kilkuset utworów muzyki:

  • rozrywkowej 
  • filmowej
  • marszowej
  • poważnej 
  • patriotycznej 
  • kościelnej
  • żałobnej