„Życie ludzkie jest «dobrą nowiną», darem i skarbem” (ks. bp A. Jeż, homilia 9.04.2018 r. w Tuchowie).
W tym roku w naszej bazylice mogliśmy przeżywać Diecezjalny Dzień Świętości Życia pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża ordynariusza diecezji tarnowskiej, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. W tę piękną uroczystość wpisał się Złoty Jubileusz Poradni Rodzinnej w Tuchowie, gdzie posługujący doradcy i ich duszpasterze odpowiedzialni za poradnię dziękowali Bogu za pół wieku bezinteresownej posługi na rzecz małżeństwa i rodziny.

Biskup A. Jeż w homilii stanowczo odniósł się do zwolenników aborcji, mówiąc: „Genetyka i zdrowy rozsądek podpowiadają, że jeśli coś ma DNA człowieka, wygląda jak człowiek i rozwija się jak człowiek, to jest człowiekiem. Argument, że jest płodem, brzmi niedorzecznie, ponieważ płód nie jest określeniem gatunku, a stopnia rozwoju, i nie odnosi się do natury człowieka. Równie niedorzecznie brzmi przekonywanie, że aborcja nie jest zabiciem. Jeśli człowiek żyje, rozwija się, to zabieg czy operacja, która ma sprawić, że przestanie on żyć, nazywa się zabiciem go”.
Odnosząc sie do tzw. “czarnych marszów”, w których udział biorą zwolennicy zabijania poczętych dzieci, bp A. Jeż powiedział, że oni mówią „chore, nienarodzone dzieci powinny być potraktowane jak nowotwory – wycięte jako wadliwa genetycznie tkanka ze zdrowego organizmu.”
Podkreślił również, że w obecnych czasach wiele osób nie potrafi powiedzieć “TAK” życiu poczętemu. W swojej homilii apelował do parlamentarzystów o prace legislacyjne nad obywatelskim projektem: “Zatrzymaj aborcję”.
W naszym sanktuarium modlili się miłośnicy życia, dla których temat aborcji nie jest obojętny, a życie dziecka poczętego jest cudem i wielką wartością, w intencji której potrzeba nieustannej modlitwy. W tuchowskim sanktuarium modlitwa w obronie każdego życia, a szczególnie życia poczętego, które znajduje się pod sercem matki, trwa już od kilkunastu lat, a od 2010 roku w każdy wtorek o 18.00, w naszej świątyni odprawiane jest specjalne nabożeństwo do św. Gerarda Majelli w intencji matek w stanie błogosławionym oraz małżeństw pragnących wyprosić upragnione potomstwo.
W obecnym roku swoją modlitwę w intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zadeklarowało pisemnie 60 osób, a wiele osób modli sie też w tej intencji – nie podając swoich danych.
Uroczyste przyrzeczenie składane Bogu, jakim jest podjęcie duchowej adopcji, zobowiązuje podejmującego się tego dzieła do jego wypełnienia. Adopcja duchowa dziecka poczętego, zagrożonego zabiciem w łonie matki, wyrażana jest osobistą modlitwą adoptującego o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga. Osoba adoptująca dziecko duchowo przez najbliższe dziewięć miesięcy, czyli przez okres rozwoju dziecka w łonie matki, podejmuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka różańca oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone, jak również w intencji jego rodziców. Celem tej szlachetnej inicjatywy jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie wrażliwości na wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Papież Franciszek na początku swojego pontyfikatu powiedział: “Niech każdy, zgodnie ze swą rolą i w swym otoczeniu czuje się wezwany do tego, by kochać życie i służyć mu, by je przyjmować, szanować i krzewić, zwłaszcza kiedy jest kruche i potrzebuje troski oraz opieki, od łona matki aż do jego końca na tej ziemi”.

Grażyna Karaś

fot.K.Jasiński