Po raz kolejny, w sobotni wieczór o godzinie 18.00, rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W Mszy Świętej inaugurującej tradycyjnie wzięli udział strażacy, którzy pielgrzymowali do Matki Bożej Tuchowskiej po raz 29 oraz członkowie orkiestr dętych, a także policjanci. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Służebnico Ducha Świętego wspieraj nas”. Wierni, zgromadzeni licznie na placu, zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego CSsR – kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej. Skierował on również słowo Boże do wiernych, licznie zgromadzonych na placu sanktuaryjnym.

Jego Ekscelencja bp Andrzej Jeż rozpoczął homilię od przybliżenia wiernym znaczenia noszonego przez różnego rodzaju służby munduru. Podkreślił, że dzięki niemu poznajemy człowieka, ponieważ każdy mundur coś oznacza – charakteryzuje osobę, która go nosi. Biskup tarnowski określił obraz Matki Bożej Tuchowskiej terminem tzw. „Pneumatofora”, oznaczającego „Nosicielkę Ducha Świętego”, zaznaczając jednocześnie, że Matka Boża jest całkowicie stworzona i przeniknięta przez Ducha Świętego. To Jemu jest w pełni oddana i posłuszna. Kaznodzieja podkreślił, że Duch Święty – jako niewidoczny duch – porusza nami, daje nam siłę, energię i żywotność – na różnych poziomach i w różnych sytuacjach naszego życia. To właśnie On zapala w nas pragnienie, aby wbrew instynktowi samozachowawczemu pomagać, sięgać heroizmu, ryzykując nawet utratę własnego życia. Ordynariusz tarnowski podkreślił, że Matka Boża, jako jedyna z ludzi, była niezawodnym instrumentem w rękach Ducha Świętego, dlatego nazywano ją „Harfą Ducha Świętego”. Całe jej życie było pieśnią o nieskazitelnej harmonii życia i relacji do Ducha Świętego. Na tle Matki Bożej widzimy, jak wiele nam brakuje do wydawania czystego, harmonijnego tonu i jak wiele pracy jest jeszcze przed nami. Przychodzimy i przychodźmy zatem do naszej Matki, aby się w Nią wpatrywać, uczyć, jak harmonizować swoje życie duchowe. Należy również pamiętać, aby nieustannie odnawiać w sobie świadomość, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, a naszym głównym zadaniem – jako osób wierzących – jest głosić ewangelię, tak jak Maryja, która szła przekazać Elżbiecie dobrą nowinę. Na koniec homilii bp Andrzej Jeż wyraził swoją wdzięczność ojcom redemptorystom za ich 125-letnią posługę w tuchowskim sanktuarium. Dziękował również za codzienną ofiarność i heroizm siostrom zakonnym, małżeństwom oraz licznie zgromadzonym na placu sanktuaryjnym służbom mundurowym. Służebnico Ducha Świętego módl się za nami!
Po Eucharystii celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na parking sanktuaryjny, aby pobłogosławić pojazdy straży pożarnej.
Dzień zakończył się koncertem strażackich orkiestr dętych na placu sanktuaryjnym.
Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do niedzieli 8 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii, która sprawowana będzie o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (1 i 8 lipca) pierwsza Msza Święta będzie już o godz. 5.00.
Każdego dnia, po pierwszej porannej Eucharystii, pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00 z wyjątkiem wtorku (Nabożeństwo do św. Gerarda) i środy (Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40 i 10.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty różnego rodzaju orkiestr, chórów i zespołów muzycznych.
Codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast w niedzielę sakrament pokuty będzie sprawowany od godziny 5:00 do 19:30.
3 lipca (wtorek) o godzinie 15.00 Radio Maryja będzie transmitować Mszę Świętą pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Antoniego Długosza – biskupa seniora archidiecezji częstochowskiej z udziałem pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Z kolei 8 lipca (niedziela), o godzinie 11.00 RDN Nowy Sącz transmitować będzie Eucharystię, której przewodniczył będzie JE Ks. Abp Henryk Nowacki – Nuncjusz apostolski, a pielgrzymować do Matki Bożej będą ludzie pracy, pracujący zagranicą, jak również bezrobotni, przedsiębiorcy i pracodawcy.
W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Szczegóły wyczytać można na plakacie i w programie odpustu, dostępnym na stronie internetowej sanktuarium, w „Chorągwi Maryi” na tablicy ogłoszeń oraz na ulotkach dostępnych np. na furcie klasztornej.
6 lipca (piątek) o godz. 20.00 rozpocznie się nocne czuwanie. Będzie to kolejne czuwanie dla młodzieży z serii „Droga wewnętrzna”, które odbędzie się pod hasłem „Panie, co mam czynić?”. Potrwa ono do godziny 23:00.
Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku dużą popularnością – nie tylko wśród najmłodszych pielgrzymów – cieszy się ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są również barwne kramy oraz loteria losowa na rzecz dzieci niepełnoprawnych organizowana przez stowarzyszenie „Nadzieja”. Zapraszamy więc do Tuchowa na Wielki Odpust Tuchowski 2018!
br. Norbert Żukliński

Fot. Krzysztof Jasiński i Sławomir Mikos