Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie – ruszamy w nocy na ponad 40 kilometrową wędrówkę. Sami, w milczeniu. Zdani wyłącznie na siebie i własne siły. Dostajemy do ręki mapę i rozważania – 14 stacji męki Jezusa. Doświadczamy bólu, zmęczenia, ale dzięki temu sprawdzamy i przekraczamy siebie. To ćwiczenie fizyczne i duchowe, po którym każdy może zostać odmieniony. W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział prawie 80 tysięcy osób. Chcemy, aby w tym roku było nas jeszcze więcej.

Trasa EDK 2019 – Żółta – Najświętszej Maryi Panny

TRASA: Grybów – Stróże – Wojnarowa – Bukowiec – Jamna – Jastrzębia – Polichty – Brzozowa – Chojnik – Siedliska – Tuchów

Trasa prowadzi z Grybowa do Tuchowa przez Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie. Trasa zaczyna się i kończy w Bazylice Mniejszej. Nieprzypadkowa jest też nazwa trasy – w trakcie nocnej wędrówki do Tuchowa będziemy przechodzić obok kilku kościołów ku czci Najświętszej Maryi Panny. I tak w Bukowcu jest to Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP (stacja III), w Jamnej – Kościół pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei (stacja IV), aż w końcu w Tuchowie – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (stacja XIV). Są to miejsca z wielką tradycją i kultem ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Pozostałe stacje znajdują się przy kościołach: pw. Św. Kingi, pw. Św. Bartłomieja, pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny. Trasa przebiega głównie drogami asfaltowymi i betonowymi, wzdłuż których napotkamy liczne kapliczki i krzyże przydrożne.
Prosimy o rozważny wybór trasy w zależności od indywidualnych możliwości i kondycji fizycznej. Powyższa trasa jest długa, wyczerpująca i wymaga przygotowania fizycznego. Trasa kończy się w Bazylice Mniejszej w Tuchowie.
W odległości 1,3 km znajduje się dworzec PKP, skąd można wrócić pociągiem do Grybowa.
Przed wyruszeniem w trasę należy poinformować o tym fakcie rodzinę lub kogoś zaufanego, kto w razie potrzeby pospieszy nam z pomocą. Nie będzie to utrudnione, gdyż w 95 % trasy można dojechać samochodem.
Na kilka tygodni przed wyruszeniem w trasę zalecamy rozpocząć regularne długie spacery.
Na trasie warto mieć ze sobą kaloryczne posiłki i ciepły napój w termosie. Mimo iż trasa przebiega drogami utwardzonymi, jest wymagająca nawet dla wprawionych wędrowców.

EDK w rejonie Grybów EDK odbędzie się w dniu 12 kwietnia. Rozpocznie się Mszą Św. o  godz. 20:00. Po nabożeństwie  każdy uczestnik wyruszy na jedną z proponowanych tras. Jedna z nich prowadzi do Tuchowa.Spotkanie informacyjne na temat idei EDK odbędzie w dniu 3 kwietnia w kościele parafialnym w Grybowie po wieczornej Mszy Świętej. Jeżeli potrzebujesz chwili dla siebie, na przemyślenia lub chcesz sprawdzić siebie to możesz podjąć wyzwanie i wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Szczegółowe informacje odnośnie idei EDK oraz tras znajdują się na stronie internetowej: https://www.edk.org.pl oraz https://www.facebook.com/WIO.EDK/

Plakat Grybów

 

Trasa EDK 2019 – 100-lecia odzyskania niepodległości

TRASA: Tarnów – Szczepanowice – Lubinka – Łowczówek – Buchcice – Tuchów

EDK-Tarnów rozpocznie się w piątek 12 kwietnia 2019 Mszą Świętą o godzinie 20.00 w kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie w parafii św. Rodziny.Rejestracja na poszczególne trasy EDK-Tarnów rozpocznie się 18 marca 2019 i potrwa do 8 kwietnia 2019 do północy. Rejestracja uczestników jest dobrowolna i równoznaczna z obowiązkiem zakupu pakietu uczestnika. Cena pakietu wynosi 10 zł.