W piękną, upalną niedzielę 9 czerwca odbyło się I Powiatowe Święto Rodziny „u Mamy” i VIII Sanktuaryjny Festyn Rodzinny. Rodzinne świętowanie rozpoczęliśmy w samo południe Eucharystią koncelebrowaną przez proboszcza i kustosza o. Bogusława Augustowskiego w intencji rodzin, a szczególnie w intencji par małżeńskich z najdłuższym pożyciem małżeńskim z całego powiatu tarnowskiego.

 

Po zakończonej Mszy św. na parkingu klasztornym rozpoczęliśmy wspólną zabawę i biesiadowanie. Szczególnie wzruszającym momentem było uhonorowanie par małżeńskich z najdłuższym pożyciem małżeńskim z całego powiatu tarnowskiego listami gratulacyjnymi: od Starosty Tarnowskiego – Romana Łucarza, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej – o. Bogusława Augustowskiego oraz Burmistrza Tuchowa – Magdalenę Marszałek i ordynariusza Diecezji Tarnowskiej – ks. bp. Andrzeja Jeża. Gratulujemy małżonkom, którzy przeżyli razem 70 lat, ponad 60 lat i troszkę mniej, pomimo, że nie brakowało w ich życiu różnych trudnych chwil. To ONI dają przykład młodemu (i nie tylko) pokoleniu, że sakrament małżeństwa jest na całe życie, że można rozwiązywać różne sytuacje, ale potrzeba prawdziwej miłości, która „wszystko przebaczy i przetrzyma”.

Pomimo żaru, który spływał z bezchmurnego nieba, nie zabrakło licznie zgromadzonej publiczności. Cieszy fakt, że coraz więcej małżeństw i całych rodzin uczestniczy w tym pięknym święcie rodzin. Bogaty program przygotowany przez organizatorów sprawił, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsze pociechy wywołały uśmiech rodziców, dziadków, rodzeństwa i słuchających, kiedy dawały popis swoich umiejętności na scenie, a były to dzieci z tuchowskich przedszkoli: z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa i z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa oraz gościnnie występ dzieci ze Szkoły Podstawowej z Filipowic. Na deskach sceny podczas wielkiego Święta Rodzin w tuchowskim sanktuarium występowały również MAŻORETEKI „ROSSA” z Szerzyn. Te piękne „PEREŁKI” przedstawiły rewelacyjny pokaz swoich umiejętności – tak trzymać! 

Bardzo piękny program przedstawiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Prof. Czesława Majorka z Ryglic. Repertuar rodzinny godny podziwiania i naśladowania. Ależ mamy utalentowaną młodzież!

Jak rodzinne świętowanie, to i orkiestra! Tak też było w tym roku. Przeżywając 10-letni Jubileusz, zagrała dla nas Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk, pod batutą p. Bogdana Stefana. Trudno oprzeć się urokowi pięknego wykonania wielu utworów. Nie zabrakło też na estradzie Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa pod batutą p. Piotra Kucharzyka, która wprowadziła słuchających w zachwyt.

Jak przystało na tuchowskie sanktuarium, gdzie tuż obok zdobywają wiedzę i umiejętności pod bystrym i czujnym okiem wykładowców i o. Macieja Sadowskiego – rektora Seminarium, młodzi studenci-klerycy z Wyższego Seminarium Redemptorystów w Tuchowie, przedstawili swój wyśpiewany repertuar. Prezentowane i śpiewane piosenki w pięknym wykonaniu o. Macieja Sadowskiego oraz braci kleryków były inspiracją dla publiczności do gromkiego, wspólnego śpiewu. Serdeczne Bóg zapłać za duchową ucztę. 

Nie zabrakło też Zespołu Pieśni i Tańca „ŚWIERCZKOWIACY”, który przyjął zaproszenie na rodzinne świętowanie. Przez moment poczuliśmy się, że jesteśmy w Łowiczu. Za Wasze piękne stroje, za Wasze talenty, za świetne występy, za to, że czujecie ducha rodziny i byliście z nami składamy wielkie dzięki, tym bardziej, że występ był charytatywny.  

Na koniec występów artystycznych na scenę „wpadł, jak burza” zespół REDLIN, który „zachocholił” wyjątkowym i pięknym koncertem całość rodzinnego świętowania. Ależ się działo na scenie podczas ich występów; ruch, rytmika, piękne wykonanie i pełny profesjonalizm – niech żałują Ci, którzy „siedzieli w domach na kanapie”. 

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie Staroście Tarnowskiemu – p. Romanowi Łucarzowi za pokrycie kosztów występu zespołu REDLIN.

Jakież by to było świętowanie, rodzinne świętowanie, gdyby zabrakło towarzyszących zabaw, gier, zamka dla dzieci, strażackiego miasteczka czy wielu wspaniałych upominków.

Pusty żołądek, to głodny żołądek, który domaga się pożywienia, a którego nie zabrakło na święcie rodzin w tuchowskim sanktuarium. Stoiska dobrze zaopatrzone w regionalne potrawy: wiejski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem lub wspaniałym pieczonym pasztetem, tuchowską i wiejską kiełbasą, grillowaną karkówką, skrzydełkami i dramstikami oraz kiełbaską. Wyśmienite ciasto, rureczki, babeczki i ciasteczka, coś dla ochłody czyli napoje i lody, najlepsze na świecie pierogi – ruskie, z mięsem i z kapustą.

Nasza młodzież pięknie kolorowała twarzyczki najmłodszej widowni. Na upale i wytrwale dzieci stały w kolejce, by przybrać postać kotka, myszki, motylka, różyczki itp.

Na loterii fantowej można było wygrać wiele nagród.

W długiej kolejce dzieci ustawiały się do zjeżdżalni – zamek oraz do strażackiego miasteczka. Nasi dzielni strażacy prowadzili różne zabawy dla najmłodszych, udostępniali do oglądania samochód i prowadzili gry. Za ich trud w pilnowanie porządku i zabezpieczenie terenu oraz bycie w pełnej gotowości – dziękujemy!   

Dziękujemy Policji i Ochronie, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem.

Aby ten wspaniały pomysł połączenia VIII SANKTUARYJNEGO FESTYNU ODZINNEGO i I POWIATOWEGO ŚWIĘTA RODZINY mógł się odbyć potrzeba było wiele wcześniejszych przygotowań, potrzeba było wielu ludzi, którzy swoją bezinteresowną postawą dadzą siebie – swój czas, zdrowie i chęci do współpracy. Za taką postawę, która nie liczy, ale daje, która nie wydaje opinii, ale wspiera i służy innym – DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM. 

Dziękujemy wszystkim SPONSOROM, którzy w jakikolwiek sposób zechcieli podzielić się swoim dobrem! Niech ten „dar serca” Bóg wynagrodzi WAM potysiąckroć☺.

Jan Paweł II zachęcał do takiego świętowania niedzieli! Mówił, że: „Jest naprawdę sprawą najwyższej wagi, aby każdy chrześcijanin uświadomił sobie, że nie można żyć wiarą i w pełni uczestniczyć w życiu chrześcijańskiej wspólnoty, jeśli nie bierze się regularnie udziału w niedzielnym zgromadzeniu eucharystycznym”, oraz że „Odpoczynek niedzielny pozwala sprowadzić do właściwych proporcji codzienne troski i zajęcia: rzeczy materialne, o które tak bardzo zabiegamy, ustępują miejsca wartościom duchowym; osoby, wśród których żyjemy, odzyskujemy prawdziwe oblicze, gdy się z nimi spotykamy i nawiązujemy spokojną rozmowę”.

TAK BYŁO NA I POWIATOWYM ŚWIECIE RODZINY „U MATKI i VIII SANKTUARYJNYM FESTYNIE RODZINNYM w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej!

Mówimy do zobaczenia w przyszłym roku, jeśli Bóg pozwoli.!!!

Grażyna Karaś