„… Staś Majcher przygrywa, reszta wypoczywa, wszyscy dobrze wiemy, piknik uda się…”   

to fragment piosenki kilkakrotnie śpiewanej podczas tegorocznego Pikniku, który zgromadził kilkaset osób w słoneczne, sobotnie popołudnie dn. 8 czerwca 2019 r. przy Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. 

Dekoracja placu i rekwizyty sióstr św. Józefa witających gości nie budziły wątpliwości, iż podjęto temat „Jesteśmy na wczasach”. Dyrektor placówki s. Ewa Pacyfika Pławecka w rytm piosenki „wyprowadziła” z Domu organizatorów Pikniku czyli personel i siostry z tuchowskiej Wspólnoty, by razem już na scenie zainaugurować imprezę. Wśród gości honorowych była Prowincjalna Prowincji Tarnowskiej Zgromadzenia Sióstr św. Józefa s. Antonia Piekarz, Fundatora Fundacji czyli s. Miriam Bilska (inicjatorka Pikniku), s. Alfonsa Grybel, oo. redemptoryści: o. W. Radowski, o. P. Kurcius, siostry służebniczki z tuchowskiej „Ochronki”, p. Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm RP, p. Wiktor Chrzanowski – wice burmistrz, p. Adam Drogoś – były Burmistrz Tuchowa i p. Janusz Łukasik – wice przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie. Na scenie zaprezentowano fotele dla seniorów zakupione po ubiegłorocznym Pikniku, natomiast dochód z tegorocznego przeznaczony będzie na zakup wózka transportowo-kąpielowego umożliwiającego kąpiel w pozycji półleżącej. Przy okazji warto wspomnieć, że oddział DPJ wyposażony jest od kilku lat w nowoczesną wannę i podnośnik przystosowany do kąpieli osób całkowicie leżących, a także od wielu lat dysponuje wózkami transportowo-kąpielowymi, przeznaczonymi wyłącznie do kąpieli w pozycji siedzącej.

Różnorodność i wysoką jakość występów artystycznych zorganizowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, seniorzy, wolontariusze i pracownicy DPJ pod kierunkiem terapeutki zajęciowej Pauliny Kordela oraz muzycy tegorocznej imprezy czyli p. Stanisław Majcher – akompaniament i wokal czyli urocze kobiety w ludowych strojach reprezentujące Stowarzyszenie Społeczności Lokalnej „Moje Siedlisko” z Siedlisk. Pod hasłem „staropolska gościnność – kuchnia domowa” kryły się wyroby ekipy kuchni pod okiem szefowej s. Andżeliki, czyli pierogi i bigos, chleb ze smalcem z klasztornej kuchni oraz grillowana przez trzy urocze panie i jednego pana kiełbaska i kaszanka. Przez cały czas serwowano napoje chłodzące i „gorące”! Z myślą o dzieciach przygotowano zjeżdżalnię, wędkę szczęścia, watę cukrową, lody i malowanie twarzy. Przeprowadzono wiele zabaw integracyjnych typu „złoty pierścionek w pączku”, walc czekoladowy „panny Krysi”, loterię, aukcję itp. Tradycyjnie Fundacja Dzieło Miłosierdzia Im. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego przyznała wyróżnienia najlepszym Wolontariuszom czyli p. Barbarze Duda z Tuchowa i p. Marcinowi Walkowiczowi z Tarnowa. Piknik mógł się odbyć dzięki ogromnemu wysiłkowi sióstr i pracowników DPJ. Zasadniczą rolę odegrali Darczyńcy nie tylko z naszego środowiska, ale także z Belwederu w osobach Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy. Wyjątkowo liczni uczestnicy Pikniku zatańczyli „pociąg po świecie” i …poloneza poprowadzonego przez przełożoną tuchowskiej placówki s P. Pławecką proboszcza sanktuaryjnej parafii o. B. Augustowskiego. 

Zgodnie z ideą pomysłodawców, każdy, a więc również tegoroczny VIII Międzypokoleniowy Piknik Czerwcowy realizuje kilka celów, do których należy min. promocja dobrego i zdrowego wypoczynku, integracja Mieszkańców DPJ z seniorami i rodzinami z lokalnego środowiska oraz podtrzymywanie tradycji staropolskiej gościnności. 

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli zorganizować VIII Piknik wspierając materialnie tę Imprezę. W dowód naszej wdzięczności zostanie odprawiona Msza Święta za dobroczyńców i uczestników Pikniku 7 lipca 2019 roku o godz. 10.30 w kaplicy Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. 

Oto nasi Dobroczyńcy:

Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa – Prowincja Tarnowska

Klasztor Ojców Redemptorystów w Tuchowie

Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz

Gmina Tuchów

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Obrzut

PFRON

Burmistrz Gminy Ryglice Paweł Augustyn

Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk

Pracownicy Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie

Przyjaciele i Sąsiedzi DPJ w Tuchowie

Piekarnia K. i K. Jasikowscy

Huta Szkła Gospodarczego -Wrześniak Tadeusz

Ignacy Strojny

Salon Odnowy Biologicznej „ALTER EGO”

Przychodnia Rodzinna „CARDEA”

Salon Fryzjerski Agnieszka Lech

Salon Kosmetyczny Łucja Starzyk-Ludwa

Pizzeria Tuchowska

SKLEP „Lejdis” Iwona Sajdak-Słowik

DGE Diagnostyka Gazowo-Energetyczna

„Anko-Pol” Hurtownia odzieży roboczej i ochronnej

„Soft” Hurtownia art. chemicznych i śr. czystości

Apteka Twoje Leki

Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski „Sajdak”

Sklep Papierniczo – Biurowy Danuta Piątek

Ośrodek Rekreacji „Dolina Białej” Sajdak

Pasieka Leśna Zdzisław Karwat

„JWD” Hurtownia warzyw i owoców

Katarzyna Skórska

Tomasz Wantuch

Czyste Powietrze Tuchów

Wooden World Grzegorz Wesołowski

Fundacja Auxilium

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”

Firma Księgarska Olesiejuk

Edycja Świętego Pawła

Wydawnictwo „Skrzat”

Wydawnictwo „Znak”

Agata Gajewska – Talaska

Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Sezamek” w Siedliskach Tuch.

„Apteka Rodzinna” Tarnów

Firma „PŁOWIECKI” R. i R. Płowieccy

„RADO” Radosław Płowiecki 

Ślubne Inspiracje Rękodzieło Aneta Gręda

Za-ca Burmistrza Tuchowa Wiktor Chrzanowski 

Stowarzyszenie „Moje Siedlisko”

RIVER E. Kłósek, I. Kędzior

Firma Handlowo – Usługowa PM Mateusz Ptaszkowski

Poligrafia Redemptorystów Tuchów

Przedsiębiorstwo „Siemion” Roman Pawiński

Wytwórnia Papierowa Handmade by Kinga

Rubicello Marek Przewoźnik

Zapraszając na przyszłoroczny Piknik s. P. Pławecka przypomniała o obchodach związanych ze 100 rocznicą śmierci ks. Zygmunta Gorazdowskiego – Założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Józefa i Patrona Fundacji. Dziewiąty Piknik będzie zorganizowany pt. „W Domu Ks. Zygmunta”.

Tekst: Zdzisława Krzemińska

Foto: Foto Łątka Tuchów