OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna w Kościele w Polsce 76. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem zaczerpniętym z listu pasterskiego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”. Podczas Mszy świętych czytamy List pasterski Biskupa Tarnowskiego przeznaczony na dzisiejsze święto.
 2. Prymas Polski zachęca, by w przypadające dziś Święto Miłosierdzia Bożego zjednoczyć się o godz. 15.00 w modlitwie błagalnej o ustanie epidemii, prosząc za wszystkich zmarłych, chorych, zakażonych, a także o bezpieczeństwo dla tych, którzy się nimi opiekują. Podejmijmy w naszych domach Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 3. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomina wiernym, że dyspensa od obowiązku chodzenia do kościoła w niedziele i święta nie oznacza zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii. Dlatego zachęcamy parafian do łączności przez Internet, aby modlić się i łączyć duchowo z tym, co dzieje się w kościele, ale nie tak, jak się ogląda filmy czy słucha słuchowiska. Przypominamy wiernym, że z naszej bazyliki transmitowane są wszystkie Msze św. i nabożeństwa. Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustąpienia epidemii. 
 4. Zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych, od 16 kwietnia, osoby przebywające w przestrzeni publicznej, w tym również w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki ochronnej lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący obrzędy religijne. Prosimy więc wiernych o przestrzeganie tego zalecenia podczas sprawowanych w kościele nabożeństw. Osoby które przystępują do Komunii św. prosimy, aby umiejętnie uchyliły maseczkę, aby nie dotykać jej zewnętrznej części, czyli najlepiej chwytając za gumki. Przypominamy, że osoby, które przyjmują Komunię św. na rękę proszone są w pierwszej kolejności o podchodzenie do ołtarza i wyciągniecie obu dłoni w formie krzyża bez jakichkolwiek rękawiczek.
 5. W związku z rozluźnieniem niektórych obostrzeń przez polski rząd od jutra (20.04) w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 m2. Biorąc pod uwagę wymiary naszej świątyni (448 m2) oznacza to maksymalnie 30 osób, oprócz osób sprawujących kult religijny. W związku z tym w Mszy św. mogą uczestniczyć w pierwszej kolejności rodziny, które zamówiły intencję na daną Mszę św., a pozostałe osoby w miarę wolnych miejsc.
 6. Ojciec Święty ostatnio w homilii przestrzegł przed ograniczaniem praktykowania wiary jedynie do wymiaru wirtualnego, co może się przerodzić w swoistą wiarę „wirtualną”, bez możliwości rzeczywistego udziału w sakramentach, stąd w naszej bazylice przywracamy od jutra stałą adorację Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 8.00 aż do wieczornego nabożeństwa przy głównym ołtarzu. 
 7. Biskup Tarnowski w wydanym wczoraj zarządzeniu zachęca wszystkich w trwającym okresie wielkanocnym do sakramentalnego pojednania się z Bogiem. Przypominamy wiernym, że sakrament pokuty i pojednania sprawowany jest w kaplicy Matki Bożej Ocznej od godz. 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.
 8. W tym tygodniu będziemy obchodzić:

Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski – w czwartek.

Święto św. Marka, Ewangelisty – w sobotę.

 1. Przyszłą niedzielę (26.04) będziemy przeżywać jako Niedzielę Biblijną.

– Z racji ostatniej niedzieli kwietnia po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo kierowców bez pokropienia pojazdów. 

– Nie będzie zmiany tajemnic Żywego Różańca. Róże różańcowe prosimy, aby w maju modliły się w intencji papieskiej za diakonów. Pamiętajmy szczególnie o dwóch naszych diakonach, którzy wkrótce przyjmą święcenia kapłańskie oraz o ustąpienie pandemii koronawirusa. 

 1. Dziś jeszcze:

– Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich darczyńców i ich rodzin na sumie.

– Nieszpory transmitowane przez Radio Maryja o godz. 17.30.

 1. Dziękujemy bardzo serdecznie za dary Waszych serc składane na konto parafialne i do skarbony w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji, tym bardziej, że rozumiecie potrzebę wsparcia prac wokół bazyliki, których nie możemy przerwać, ale musimy je dokończyć. „Bóg zapłać”.
 2. W minionym tygodniu zmarła nasza parafianka Łucja Leśniak, l. 93, zam. przy ul. Wysokiej. Ostatnie lata przebywała w Dąbrowie Górniczej. Polećmy ją miłosiernemu Bogu: Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…
 3. Na rozpoczęty Tydzień Miłosierdzia i konkretną realizację błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), zwłaszcza w czasie epidemii, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.