OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przeżywamy Niedzielę Palmową. Zgodnie z Dekretem Biskupa Tarnowskiego z 31 marca br., dotyczycącego sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w Wielkim Tygodniu, nie ma dziś błogosławieństwa palm na Mszy św.
 2. Biskup Andrzej wzywa wiernych świeckich do pozostania w domach i  do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. W tym celu został przygotowywany specjalny Rytuał rodzinny na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Ze strony diecezjalnej www.diecezja.tarnow.pl będzie można pobrać teksty rytuału jak również będą one dostępne w formie aplikacji mobilnej „Wielkanoc 2020”, którą również będzie można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play. W obecnej sytuacji zapraszamy wiernych do takiej formy przeżywania Wielkiego Tygodnia i świąt. Niech nasze domy staną się szczególnymi domami modlitwy.
 3. Informujemy wiernych o rekolekcjach, które będzie głosił bp Leszek Leszkiewicz w katedrze od dziś do Wielkiej Środy, transmitowanych w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz online na stronie parafii katedralnej. Ksiądz Biskup wygłosi homilię na Mszy św. o godz. 10.30 dziś oraz o godz. 18.00 w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę. Zachęcamy wiernych do ich wysłuchania.
 4. Widzimy i słyszymy o epidemii, która się nasila w naszym kraju, stąd przypominamy wszystkim, a szczególnie tym, którzy są na kwarantannie, aby pozostali w domu. Tu chodzi o zdrowie i życie nas wszystkich oraz funkcjonowanie parafii.
 5. Zgodnie z dekretem biskupa w Wielkim Tygodniu nie będzie możliwości spowiedzi w zwyczajnej formie. Kościół pozostaje nadal otwarty do osobistej modlitwy przez cały dzień, a w Triduum Paschalne od godz. 8.00 do 17.00. Jednocześnie przypominamy wiernym o roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to będzie możliwe. W obecnej sytuacji ktoś, kto żałuje za swoje grzechy i pragnie spowiedzi, już teraz otrzymuje przebaczenie takie samo jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą w sposób sakramentalny lub duchowy. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej parafii w artykule pt.: Co z tzw. „spowiedzią przedświąteczną?” czyli: w jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza spowiedzią oraz na temat Komunii duchowej w artykule pt. Komunia duchowa. Praktyczne wskazania.
 6. W związku z niemożnością uczestniczenia w sposób fizyczny w bazylice podczas Triduum Paschalnego zapraszamy wiernych do łączenia się z nami w sprawowaniu liturgii poprzez media: radio, stronę internetową parafii i Facebook. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty poranna Liturgia Godzin będzie transmitowana z naszej świątyni przez Radio Maryja o godz. 7.00, zaś wieczorne liturgie, wyjątkowo o godz. 18.00 w Wielki Czwartek i Piątek, oraz Wigilię Paschalną o godz. 20.00, przez parafialne media internetowe. Ze względu na wieczorne celebracje nie będzie modlitwy różańcowej o godz. 20.30.
 7. Jak co roku, na początku Wielkiego Postu, prosiliśmy o dar serca dla najuboższych, jako „Jałmużna Wielkopostna”. Dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za złożone dary w kościele i w sklepie „Spar”. Dziękujemy także dzieciom za włączenie się w akcję pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora” i za swoje dary serc, które złożyły na konto parafialne. Bóg zapłać!
 8. Parafialny Oddział Caritas informuje, że paczki świąteczne dla osób potrzebujących pomocy z Tuchowa będą rozdzielane w Wielki Wtorek (7.04) w godzinach od 10.00 do 11.00 i od 15.30 do 16.00 na dziedzińcu przed furtą klasztorną naprzeciw pomieszczenia CARITAS. Natomiast dla osób z Karwodrzy przy Remizie Strażackiej w Karwodrzy w godzinach od 12.00 do 13.00, z zachowaniem wymaganych środków ostrożności.
 9. Zachęcamy do osobistego lub rodzinnego odprawiania Nowenny przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego. Nowennę należy rozpocząć w Wielki Piątek najlepiej o godz. 15.00. Tekst Nowenny jest zamieszczony na stronie internetowej parafii.
 10. W zakrystii są jeszcze do nabycia baranki na stół wielkanocny oraz tygodnik „Gość Niedzielny”, obejmujący tym razem dwie niedziele: Zmartwychwstania i Miłosierdzia Bożego.
 11. Mamy jeszcze do odczytania Apel do Parafian od Rady Parafialnej. 

Ze strony duszpasterzy i wspólnoty naszego klasztoru dziękujemy za inicjatywę Rady Parafialnej i wszystkim wiernym za troskę o dobro wspólne jakim jest funkcjonowanie parafii i piękno naszego sanktuarium. Bóg zapłać!

 1. Dziś, podobnie jak w zeszłą niedzielę, będzie możliwość przyjęcia Komunii św. poza godzinami sprawowanych Mszy św.: o godz. 13.30, 15.30 i 17.30.
 2. Pozdrawiamy wszystkich, którzy łączyli się z nami w sprawowaniu Eucharystii, a na bogaty w wydarzenia zbawcze Wielki Tydzień, przeżywany w gronie rodziny i bliskich oraz duchowo z nami, przyjmijcie Boże błogosławieństwo.