OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIII niedziela zwykła – 28.06.2020.

 1. Przeżywamy 13 niedzielę zwykłą, ostatnią miesiąca – synodalną, a w naszej Ojczyźnie odbywają się wybory prezydenckie. Skorzystajmy z naszego demokratycznego prawa do decydowania o przyszłym losie Ojczyzny przez czynny udział w wyborach. Dziś pamiętamy także o błogosławionych redemptorystach, męczennikach ukraińskich z czasów komunizmu i wspominamy: Mikołaja Czarneckiego, Wasyla Wełyczkowskiego, Iwana Ziatyka i Zynowija Kowałyka.
 2. W zeszłą niedzielę ogłaszaliśmy, że otwieramy naszą świątynię po trzech tygodniach od jej zamknięcia (24.06). Niestety po opublikowaniu w mediach tej decyzji niektóre osoby wyraziły swoje obawy i lęki. Szanując wyrażony niepokój, w porozumieniu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie, przesunęliśmy otwarcie sanktuarium na środę 1 lipca 2020 r. na godz. 18.00. Ten dzień jest dla wielu czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej szczególna datą – rozpoczynamy wtedy tradycyjnie Wielki Odpust Tuchowski.
 3. Choć przesunęliśmy obchody odpustowe na późniejszy termin zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej do szczególnej duchowej pielgrzymki do Jej sanktuarium poprzez przeżycie jeszcze raz Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który miał miejsce rok temu przez wysłuchanie wybranych kazań i obejrzenie zdjęć odpustowych publikowanych każdego dnia na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
 4. W związku z Wielkim Odpustem Tuchowskim 2020 wydaliśmy w formie elektronicznej „Chorągiew Maryi” z programem odpustu i wieloma artykułami poświęconymi bieżącym wydarzeniom. Zapraszamy wiernych do skorzystania z tej formy sanktuaryjnego biuletynu od najbliższej środy.
 5. Przed nami lipiec. Róże różańcowe prosimy, aby w tym miesiącu modliły się w następujących intencjach: za nasze rodziny oraz o ustąpienie epidemii i za wszystkich nią dotkniętych.
 6. W tygodniu czekają nas następujące wydarzenia: 

– Jutro przypada Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Pamiętajmy w naszych modlitwach w sposób szczególny o papieżu Franciszku.

Wspomnienie bł. Januarego Sarnellego, redemptorysty – we wtorek. W tym dniu kończymy czerwiec i nabożeństwa do Serca Pana Jezusa. Pamiętajmy jednak nadal o wszystkich zakażonych, przebywających w szpitalach oraz na kwarantannie przez codzienne odmawianie Litanii do Serca Pana Jezusa.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej i zarazem pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy wiernych do modlitwy o dar nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Święto św. Tomasza Apostoła i zarazem pierwszy piątek miesiąca. Zapraszamy do skorzystania ze spowiedzi w bazylice od godz. 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00. 

Pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy na Nabożeństwo I Sobót od godz. 17.30. 

 1. Mając na uwadze powagę zagrożenia koronawirusem przypominamy o wymogach sanitarnych i bardzo prosimy wiernych, aby przychodzić do kościoła obowiązkowo w maseczkach i by zachowywać bezpieczną odległość podczas liturgii.
 2. Wczoraj jedna grupa dzieci z naszej parafii przyjęła I Komunię św. w kościele św. Jakuba w Tuchowie. Pierwsza Komunia dla drugiej grupy została zaplanowana w naszej bazylice na 11 lipca. W tej nietypowej sytuacji, kiedy nie można zorganizować tzw. Białego Tygodnia prosimy rodziców tych dzieci, aby podjęli razem wspólną modlitwę wieczorną w swoich domowych kościołach jako dziękczynienie za dar I Komunii świętej. 
 3. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane na konto parafialne w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.
 4. W miniony wtorek zmarł nasz współbrat o. Jan Słowik, w Wigilię Uroczystości Narodzenia Św. Jana Chrzciciela i swoich imienin. Przeżył 84 lata. Jego pogrzeb odbył się w piątek, dokładnie w dniu jego jubileuszu 60. lat kapłaństwa, w kaplicy na tuchowskim cmentarzu.Polećmy go Bożemu miłosierdziu: Wieczne odpoczywanie…
 5. Na cały tydzień i na duchowe przeżywania Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przyjmijcie Boże błogosławieństwo.