Po zeszłorocznej przerwie tuchowskie sanktuarium ponownie wita wiernych na Wielkim Odpuście Tuchowskim. Matka Boża Tuchowska, Pani Ziemi Tarnowskiej, oczekuje pielgrzymów, którzy przychodzą poświęcić Jej swoje troski i zmartwienia. Wszystkich przybywających zaprasza na spotkanie ze swoim Synem w Najświętszym Sakramencie, gdyż hasło, pod którym odbywa się tegoroczny odpust, brzmi: „Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii”.
Odpust rozpoczął się 1. lipca, w wigilię Uroczystości Matki Bożej Tuchowskiej, o godzinie 18:00. Wszystkich pielgrzymów przywitał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o. Bogusław Augustowski CSsR. Rozpoczęciu odpustu towarzyszyła również pielgrzymka strażaków, policji i orkiestr dętych. Głównym celebransem Eucharystii i zarazem kaznodzieją, rozpoczynającym Wielki Odpust Tuchowski, był JE ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
Ksiądz biskup rozpoczął swoją interpretację gromadzenia się z Matką Bożą na Eucharystii od podkreślenia, że Eucharystia jest ofiarą, która włącza nasze życie w niepowtarzalną ofiarę Chrystusa, a więc nasze problemy, choroby i zmartwienia. Matka Najświętsza uczy nas, by tę ofiarę przeżywać z zaufaniem Bogu, które sama wyraża poprzez swoje fiat.
Ksiądz biskup zachęcał, aby porzucić postawę pretensjonalności i dziękować za zbawienie, za wszystko, co Bóg dla nas uczynił, tak jak Maryja dziękowała wyśpiewując Magnificat. Wdzięczność ta wyraża się także w uczestnictwie w Najświętszej Ofierze. Powinniśmy dziękować za wszystko, co Bóg uczynił tylko z miłości do nas, co ksiądz biskup akcentował, przypominając słowa papieża Franciszka: „Wielkie Boże miłosierdzie jest wolą odpowiedzialności Pana Boga za nas, słabych, zagubionych, czasem stawiających na niewłaściwe wartości”.
Ostatnim wymienionym aspektem Eucharystii jest bycie Ucztą Miłości. Do wizualizacji tej miłości możemy przypomnieć sobie spotkanie Maryi ze świętą Elżbietą. Spotkanie, z którego powinniśmy brać przykład w codzienności, jest prześciganiem się w uprzejmości i komplementach. Każda Msza Święta przypomina, że Bóg uczynił tyle z miłości do nas, że możemy odwdzięczyć się przynajmniej dobrym słowem skierowanym do bliźnich.
Kończąc swoje kazanie ksiądz biskup zwrócił się do przybyłych strażaków, policjantów i członków orkiestr, którzy wnoszą pokój w codzienne życie każdego, kogo napotkają.
Po Eucharystii inaugurującej odpust ksiądz biskup pobłogosławił wozy strażackie. Pielgrzymi natomiast mogli cieszyć się występami orkiestr, które przybyły tego dnia do tronu Tuchowskiej Pani.
Wielki Odpust Tuchowski zakończy się w piątek 9. lipca. Każdego dnia będzie można uczestniczyć w Mszach Świętych w godzinach: 6:00 (w niedzielę o 5:00), 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30.
Każdego dnia po pierwszej Eucharystii wspólnie odśpiewamy Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, zaś po ostatniej nastąpi podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem. Przed Mszami Świętymi o godz. 9:00 i o 11:00 zapraszamy na modlitwę w intencji powołań, zaś przed Mszą o godz. 15:00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Stałymi punktami dziennego programu jest także Różaniec na dróżkach różańcowych o godz. 16:30, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17:15 oraz Nieszpory Maryjne o godz. 18:00. We wtorek miejsce Nieszporów zajmie Nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę Nieustanna Nowenna. Zachęcamy do uczczenia Bożej Rodzicielki udziałem w Wieczorach Maryjnych, które kończą każdy dzień odpustu, a które rozpoczynają się o 20:00.
Ponadto pod ambitami codziennie będą obecni kapłani posługujący w konfesjonałach – w dni powszednie od 6:30 do 19:30, zaś w niedzielę księża będą spowiadać już od godziny 5:00.
Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do Tronu Matki Bożej Tuchowskiej na Wielki Odpust Tuchowski 2021!
br. Tomasz Pasieka CSsR

Fot.K.Jasiński