OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przeżywamy 8. niedzielę zwykłą i zarazem synodalną.
 2. W Kościele w Polsce rozpoczynamy dzisiaj 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i w parafii. Jest to również czas wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa. Zachęcamy wiernych do wpisywania się do Parafialnej Księgi Abstynencji wystawionej w kaplicy Matki Bożej ocznej.
 3. Przed nami Wielki Post – okres pokuty i nawrócenia oraz czas Komunii św. wielkanocnej. Poprzedzi go, jak co roku, nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Najśw. Sakramentem wystawionym w głównym ołtarzu, które rozpoczynamy dziś po Mszy św. o godz. 16.00. Zapraszamy na Nieszpory Eucharystyczne o godz. 17.30. Zapraszamy także jutro i we wtorek na adorację od godz. 8.30, Mszę św. o godz. 10.30, uroczyste Nieszpory Eucharystyczne o godz. 18.00 i ostatnią Mszę św. o godz. 18.30. Bardzo prosimy, aby adorację podjęli, jak co roku, mieszkańcy całej parafii. I tak: lewa strona Karwodrzy od rodziny Kieć do rodziny Srebro – od godz. 8.30 do Mszy św. o godz. 10.30; prawa strona Karwodrzy od rodziny Hołdów do rodziny Jopów od godz. 12.00 do 14.00. Mieszkańcy Kielanowic, Bistuszowej oraz ulic: Dalekiej, Wołowej, Ryglickiej i Wysokiej – od godz. 14.00 do 16.00. Mieszkańcy ulic: Długiej i odchodzących od niej, Tarnowskiej, Nadziei, Nowej, św. Józefa, Warzywnej, Bpa Wałęgi, Partyzantów i Górnego Przedmieścia – od godz. 16.00 do 18.00. Przypominamy, że Kościół udziela odpustu zupełnego wiernemu, który nawiedzi Najśw. Sakrament przynajmniej przez pół godziny w celu adoracji. Skorzystajmy z tej szansy! Program nabożeństwa znajduje się na plakatach na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii. W obecnej sytuacji wojny na Ukrainie naszą jedyną skuteczną bronią, aby jak najszybciej zakończyć koszmar rozlewu niewinnej krwi, niech będzie nasze osobiste spotkanie z Panem Jezusem przed Najświętszym Sakramentem i modlitwa o pokój.
 4. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 16.00 i 18.30. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli 3 posiłki, w tym 1 do syta (od 18 do 60 lat) i abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 lat do końca życia). 
 5. W związku z sytuacją na Ukrainie Biskup Tarnowski kieruje Apel, aby Środa Popielcowa była obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji Ukrainy. Podejmijmy ten apel, zwłaszcza przez wspólną i indywidualną modlitwę różańcową. Od godz. 20.00 do 21.00 będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium. Ponadto dzisiaj jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej będzie można złożyć ofiarę u przedstawicieli parafialnej Caritas na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Biskup Tarnowski zwraca się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili taką gotowość w zakrystii.
 6. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu będziemy przeżywać kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Będziemy prosić o dobre przygotowanie się do Wielkanocy przez szczere pojednanie się z Bogiem i ludźmi. 
 7. Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele będą sprawowane według ustalonego porządku: Śpiew Godzinek ku czci Matki Bożej Bolesnej w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 7.00. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.00. Podczas pierwszego nabożeństwa Gorzkich żali będą zbierane, jak co roku, ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 17.00 z udziałem dzieci i o godz. 17.45 z udziałem młodzieży. Dodatkowo zostaną odprawione Drogi krzyżowe w kilku rejonach parafii w soboty w ramach Roku Misyjnego. Dokładny terminarz dróg krzyżowych i odpowiedzialnych za ich przygotowanie znajduje się na tablicy ogłoszeń i w Internecie.
 8. W tym tygodniu czekają nas następujące wydarzenia:

I Czwartek miesiąca. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30 oraz Mszę św. w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii, powołań kapłańskich i zakonnych oraz wspólnoty redemptorystów pracujących w naszej parafii. Po Mszy św. spotkanie ministrantów i lektorów. 

I Piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 8.30. Od godz. 16.30 możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania, o godz. 17.00 Nabożeństwo Drogi krzyżowej zakończone obrzędem Komunii św. W liturgii obchodzimy w tym dniu również Święto św. Kazimierza Królewicza.

I Sobota miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające za zniewagi i obelgi czynione Niepokalanemu Sercu Maryi rozpocznie się o godz. 17.30 Adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.30 Msza św., a po niej różaniec na dróżkach.

Msza św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców, a po niej spotkanie, w sobotę o godz. 16.00 w bazylice.

 1. W związku z Rokiem Misyjnym prosimy o podjęcie modlitwy różańcowej o owoce Misji Świętych: w poniedziałek Różę św. Moniki, w sobotę Parafialny Zespół Synodalny, w niedzielę Chór sanktuaryjny.
 2. Z uwagi na przeżywany Rok Misyjny tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się tylko dla młodzieży od poniedziałku do środy (7-9.03). Program rekolekcji znajdziemy w „Chorągwi Maryi”, na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń. 
 3. Zachęcamy do nabywania „Chorągwi Maryi” wyłożonej przy ołtarzach bocznych i w zakrystii. Dziękuję Redakcji za przygotowanie pierwszego w tym roku numeru biuletynu i Wam za dowolną ofiarę składaną na pokrycie kosztów druku.
 4. W przyszłą niedzielę (6.03): 

– Msza św. w intencji rodzin o godz. 10.30. 

– Msza św. z udziałem Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy o godz. 14.00. 

 1. W zakrystii do nabycia prasa katolicka. 
 2. Dzisiaj jeszcze:

– Zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 7.30.

– Kiermasz dla wspólnoty „Nadzieja” na dziedzińcu sanktuaryjnym wspierający budowę Domu Nadziei dla podopiecznych. Dziękujemy wszystkim, którzy tak ochotnie i z sercem zaangażowali się w tę inicjatywę.

– Nieszpory eucharystyczne transmitowane przez Radio Maryja o godz. 17.30.

 1. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie informuje, że zapisy do klasy pierwszej przyjmowane będą od 1 do 31 marca br. Zgłoszenia dla uczniów z obwodu szkoły oraz wnioski dla kandydatów spoza obwodu należy pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej i złożyć w sekretariacie szkoły w godzinach od 8.00 do 15.00.
 2. Pomódlmy się wspólnie w intencji trwającego V Synodu naszej diecezji.
 3. Na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i pełnienie woli Bożej, przyjmijcie Boże błogosławieństwo.