XXI niedziela zwykła – 27. 08. 2023 r.

 1. Przeżywamy XXI Niedzielę Zwykłą.
 2. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy 50 rocznicę śmierci o. Władysława Witkowskiego Redemptorysty, który jako rektor i proboszcz odegrał dużą rolę w rozwoju parafii i Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Zmarł nagle 27 sierpnia 1973 r. w Warszawie, w drodze na kapitułę generalną, w wieku zaledwie 37 lat. Spoczywa w Tuchowie, ciągle pamiętany. Studiował teologię pastoralną na KUL-u. Wykładał socjologię i katolicką naukę społeczną oraz teologię pastoralną. Pełnił obowiązki rektora w Tuchowie. Z jego inicjatywy powstały m. in. sale podziemne, gdzie znajduje się ruchoma szopka i muzeum Sanktuaryjne, oraz ambity. 22 września 2007 roku został ogłoszony patronem Zespołu Szkół w Karwodrzy. Pamiętajmy o o. Władysławie w naszej modlitwie.
 3. W dzisiejszą Niedzielę 27.08 w Tuchowie odbędą się Gminne Dożynki. W  naszym Sanktuarium zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia o godzinie 14:00, z udziałem Kapłanów, Władz Samorządowych i mieszkańców naszego regionu. Podczas Mszy Świętej zostaną poświęcone wieńce dożynkowe. Więcej informacji na temat przebiegu dożynek znajduje się na plakatach i stronie internetowej Gminy Tuchów. W związku z tym wydarzeniem zmiana tajemnic różańcowych nastąpi w pierwszą Niedzielę września.
 4. Podczas Gminnych Dożynek odbędzie się kwesta charytatywna dla Wiktorii Wróbel. Dziewczynka z Nowego Sącza choruje na SMA 0 – najcięższy typ Rdzeniowego Zaniku Mięśni. Zły stan zdrowia tuż po porodzie wykluczył Wiktorię z podania refundowanego leku zatrzymującego chorobę a podano inny spowalniający. Lek który obecnie może pomóc kosztuje aż 10 mln złotych. Bardzo dziękujemy za każdą pomoc w ratowaniu Wiktorii.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

– w poniedziałek 28 sierpnia – wsp. św. Augustyna, bpa i dok. Kość.

– we wtorek 29 sierpnia – wsp. Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

 • W czwartek po modlitwie różańcowej na dróżkach w sali „Betania” odbędzie się spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja.
 • W tym tygodniu będziemy przeżywali pierwszy piątek i sobotę miesiąca. W pierwszy piątek kapłani udadzą się z Komunią Świętą do chorych. Osoby chore, które pragną przystąpić do Sakramentu Spowiedzi i przyjąć Komunię Świętą prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej.
 • Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego dla pracowników oświaty, oraz dzieci i młodzieży. W naszym Sanktuarium, Msza Święta rozpoczynająca rok szkolny zostanie odprawiona 4.09 o godzinie 8:00. Zapraszamy nauczycieli, rodziców z dziećmi, oraz młodzież naszej parafii.
 • W dniach od 8 do 15 września w Bazylice Katedralnej, przeżywać będziemy „Tydzień Maryjny”. 8.09 o godzinie 12:00 uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej bp. Andrzeja Jeża. Tego samego dnia o godzinie 19:30 na Placu Katedralnym odbędzie się koncert: „Jezus w Centrum”. 15.09 po Mszy Świętej o godzinie 18:00 odbędzie się Procesja Maryjna ulicami starówki. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Tygodnia Maryjnego. Więcej informacji na plakatach, oraz stronie internetowej Parafii Katedralnej w Tarnowie.  
 • Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin zaprasza do wzięcia udziału w dwusemestralnym Diecezjalnym Studium Rodziny. Zajęcia będą odbywać się od września do czerwca w jedną sobotę miesiąca w  Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Uczestnicy zajęć otrzymają wiadomości m. in. z zakresu: naturalnych metod rozpoznawania płodności, psychologii małżeństwa i rodziny, prawa kanonicznego, teologii. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.drtarnow.pl oraz w kancelarii parafialnej.
 • W drugą niedzielę września organizujemy pielgrzymkę autokarową do Markowej na uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. Zapisy w zakrystii, koszt wyjazdu wynosi 40 zł.
 • W zakrystii możemy nabyć prasę katolicką, m. in. tygodniki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Zapraszamy także do sklepiku z dewocjonaliami, który jest czynny od godz. 9.00 do 13.00.
 • Bóg zapłać za składane ofiary na tacę, do skarbonek, czy też na konto parafialne przeznaczone na potrzeby naszego Sanktuarium. Wszystkich ofiarodawców polecamy w modlitwie.
 • Na cały nowy tydzień wakacji i urlopów a także pracy przyjmijmy Boże błogosławieństwo.