OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywamy XXVI Niedzielę Zwykłą, i zarazem dzień dziękczynienia za 119. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej oraz 13. rocznicę przyznania naszej świątyni tytułu Bazyliki mniejszej. Na zakończenie każdej Mszy św. będzie miał miejsce akt oddania się Matce Bożej Tuchowskiej.

2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzić będziemy następujące wspomnienia:

 • W poniedziałek 2.10: 119 rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. To wielkie wydarzenie dla naszego Sanktuarium i parafii, które chcemy co roku upamiętniać. Dla przybliżenia informacji dotyczących koronacji, będą w październiku głoszone kazania, podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • W poniedziałek 2.10: Wspomnienie Św. Aniołów Stróżów
 • W środę 4.10: Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
 • W czwartek 5.10: Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, oraz Franciszka Ksawerego Seelosa Redemptorysty
 • W sobotę 7.10: Najświętszej Marii Panny Różańcowej

3. W rocznicę Koronacji (2.10), w naszym sanktuarium gościć będziemy Diecezjalną pielgrzymkę Rycerstwa Niepokalanej. O godzinie 15:00 Eucharystia, następnie poczęstunek i modlitwa różańcowa na dróżkach.

4. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. W pierwszy piątek udamy się z Komunią Świętą do osób starszych i chorych. Spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.30 i Msza św. o godz. 17:00. I Sobota miesiąca. Zapraszamy na Nabożeństwo I Sobót od godz. 17.30. Po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej z udziałem Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej po dróżkach różańcowych.

5. Rozpoczął się październik, który w Kościele koncentruje nas na modlitwie różańcowej. Zapraszamy do czynnego i wspólnotowego zaangażowania w tę modlitwę. Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane w naszym sanktuarium w poniedziałek – wtorek oraz czwartek – piątek o godzinie 17:45 z ukierunkowaniem na dzieci, oraz codziennie na dróżkach o godzinie 19:15 lub po wieczornych mszach w sobotę i niedzielę. Do prowadzenia modlitwy różańcowej na dróżkach zapraszamy wspólnoty udzielające się przy naszej parafii. Szczegóły w gablocie, oraz w nowym numerze „Chorągwi Maryi” i mediach parafialnych. Rozpoczęcie różańca przy kaplicy na dziedzińcu.

6. Spotkania grup i wspólnot w naszej parafii:

 • Krąg biblijny – wtorek po wieczornej Mszy świętej w sali przy furcie
 • Ministranci – poniedziałek i czwartek po wieczornej Mszy Świętej
 • Środa: 17:00 – spotkanie organizacyjne kandydatów do bierzmowania z klas 7 (ci, którzy chcą się zapisać do bierzmowania), po wieczornej Mszy św. spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas 8
 • Sanktuaryjna Orkiestra Dęta – piątek o godz. 19:00 w sali przy byłej drukarni
 • Chór Sanktuaryjny – wtorek o godz. 19:30 w sali przy muzeum sanktuaryjnym w podziemiach pod kaplicą polową
 • W tym tygodniu nie ma spotkania Oazy młodzieżowej i Oazy Dzieci Bożych

7. W przyszłą niedzielę 8.10 w Lubaszowej obchodzony będzie odpust ku czci Św. Gerarda Redemptorysty, patrona dobrej spowiedzi i matek oczekujących potomstwa.

8. W przyszłą niedzielę 8.10 o godz. 12:00 przy naszym Sanktuarium odbędzie się zakończenie sezonu motocyklowego. Jest to wielkie wydarzenie zrzeszające setki motocyklistów. Msza Święta o godzinie 12:00 będzie sprawowana na balkonie przy parkingach od ul. Wysokiej. Z tej racji prosimy aby od Mszy sprawowanej o 7:30 nie parkować samochodów na górnym parkingu.

9. Ukazał się nowy numer „Chorągwi Maryi”, w którym jak zawsze możemy przeczytać o wielu wydarzeniach z życia naszego sanktuarium i parafii. Dziękujemy całej redakcji za trud opracowania i przygotowania pisma, które stanowi kronikę naszej parafii, oraz zachęcamy do zabrania i czytania. Bóg zapłać za składane dobrowolne ofiary, które przeznaczone będą na pokrycie kosztów złożenia i wydruku.

10. W zakrystii możemy nabyć prasę katolicką, m. in. tygodniki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Zapraszamy także do sklepiku z dewocjonaliami, który jest czynny od godz. 9.00 do 13.00.

11. Bóg zapłać za składane ofiary na tacę, do skarbonek, czy też na konto parafialne przeznaczone na potrzeby naszego Sanktuarium. Wszystkich ofiarodawców polecamy w modlitwie.

12. OGŁOSZENIE ZEWNĘTRZNE

 • Fragment komunikatu Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża: W niedzielę 8 października br. serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w diecezjalnym Różańcowym Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku odbędzie się w Mielcu. Rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki Mielca, a następnie podążymy w kierunku kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, modląc się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin oraz ochrony każdego ludzkiego życia, zwłaszcza dzieci przed narodzeniem. Cały komunikat dostępny w gablocie, na stronie internetowej i Facebooku parafii.
 • Zapraszamy do obejrzenia filmu o Błogosławionej rodzinie Ulmów, który będzie emitowany w kinie Domu Kultury w Tuchowie od 6 do 10 października o godzinie 17:00.
 • Stowarzyszenie Miłośników Karwodrzy zaprasza na „III Charytatywny Rodzinny Rajd Pieszo -Rowerowy przez Karwodrzę”, który odbędzie się w niedzielę 8 października w Karwodrzy. Poza wieloma atrakcjami, podczas imprezy będą zbierane środki na wyposażenie ośrodka Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja”. Szczegóły imprezy oraz zapisy na stronie www.karwodrza.pl oraz na profilu Stowarzyszenia Miłośników Karwodrzy na Facebooku.

13. Na cały nowy tydzień przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjalnie!

          Wraz z pierwszą niedzielą października rusza kolejna edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. W ramach prowadzonych wykładów będą podejmowane tematy związane z ogólnym wprowadzeniem do Pisma Świętego. Audycje Studium Biblijnego będą emitowane na falach Diecezjalnego Radia RDN w każdą niedzielę o godz. 18.10 oraz powtarzane w poniedziałki o godz. 22.00. Teksty oraz pliki dźwiękowe z wykładami będą zamieszczane na stronach internetowych Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz Radia RDN.

          Natomiast w niedzielę 8 października br. serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w diecezjalnym Różańcowym Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku odbędzie się w Mielcu. Rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki Mielca, a następnie podążymy w kierunku kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, modląc się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin oraz ochrony każdego ludzkiego życia, zwłaszcza dzieci przed narodzeniem. Św. Jan Paweł II, idąc za jednomyślnością doktrynalną jaka w tej kwestii panuje od początku Kościoła, w encyklice o Ewangelii życia potwierdził jednoznacznie, „…że bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej. (…) Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka, poznawalnemu przez sam rozum i głoszonemu przez Kościół” (EV 62).

          Każdy zatem katolik jest zawsze zobowiązany w sumieniu, aby bezwarunkowo opowiadać się po stronie prawa do życia każdej istoty ludzkiej od poczęcia do naturalnego kresu. Z równą determinacją ma także zabiegać
o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie mężczyzny
i kobiety. W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy.

          Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o podjęcie w naszych wspólnotach parafialnych i rodzinnych wytrwałej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, za małżeństwa i rodziny oraz o należyte poszanowanie życia każdej istoty ludzkiej.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI