14 stycznia odbył się w tuchowskiej Bazylice Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej.

Okres bożonarodzeniowy kończył się Niedzielą Chrztu Pańskiego, która w tym roku przypadła na 7 dzień stycznia. W Polsce zwyczaj kolędowania trwa jednak do 2 lutego, kiedy to obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycję kolędowania wpisał się więc Koncert Kolęd Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej, która to programem kolędowym podzieliła się 14 stycznia 2024 roku.

Program koncertu wypełniły najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w aranżacjach Bartka Szułakiewicza i kapelmistrza tuchowskiej orkiestry – Piotra Kucharzyka. W klimat koncertu wprowadziła kolęda Wśród nocnej ciszy. Słowami tego utworu rozpoczynana jest bowiem Pasterka, która jest uroczystym rozpoczęciem liturgii bożonarodzeniowej. Dalszą część koncertu zapowiedzieli występujący w roli konferansjerów – Natalia Baran i o. Aleksander Ćwik CSsR. Zagrane zostały następujące utwory: Lulajże Jezuniu, Skrzypi wóz, Triumfy króla niebieskiego, Dnia jednego o północy, Gdy się Chrystus rodzi, Pastuszkowie bracia mili, Mizerna cicha, Anioł pasterzom mówił, Maleńka miłość, Pójdźmy wszyscy do stajenki i Gore gwiazda. W utworze Skrzypi wóz partię solową na puzonie wykonał Mateusz Patyk. Koncert zakończył się odegraniem i odśpiewaniem kolędy Bóg się rodzi. Jej podniosły charakter sprawia, że określana jest ona mianem “hymnu bożonarodzeniowego”.

Fot. Krzysztof Jasiński

Bogaty repertuar Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej był okazją do utrwalenia sobie opowieści o Narodzinach Dzieciątka Jezus. Kolędy przypomniały bowiem o tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, zaś pastorałki ukazały radość i prostotę pasterzy, którzy jako pierwsi powitali Boże Dziecię. Z orkiestrą o cudzie Bożego Narodzenia przypomnieli wokaliści – Anna Jawor, Wiktoria Sikorska i Artur Starostka.

Fot. Krzysztof Jasiński

Brzmienie orkiestry uzupełnione zostało przez gościnnie występujących – Annę Rąpałę (klawisze) i Łukasza Guta (gitara basowa).

Paweł Stańczyk,
kronikarz SOD Tuchów