Niedziela – pierwszy pełny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. W tym dniu pielgrzymowali do Tuchowa przedstawiciele samorządu terytorialnego, małżeństwa przeżywające jubileusze, osoby wspierające powołania kapłańskie i zakonne, a także kierowcy.

Rozpoczęliśmy o godzinie 5:00 uroczystym odsłonięciem Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, po którym została odprawiona Msza św. Sumie odpustowej o godz. 11:00 przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, były Prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Podczas kazania opowiadał o cudach, które w dalszym ciągu dokonują się w naszym życiu za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej Tuchowskiej, mimo że często tego nie dostrzegamy. Po Eucharystii wyruszyliśmy w radosnej procesji, śpiewając uroczyste „Te Deum” .

Wyjątkowym momentem było przybycie trzech pieszych pielgrzymek: sądeckiej, brzeskiej oraz mieleckiej, liczących łącznie ok. tysiąca pątników. Pielgrzymowali oni w intencji nowych, świętych powołań do życia zakonnego i kapłańskiego, modląc się także za małżeństwa i młodzież. Uczestniczyli oni we Mszy św. sprawowanej o godz. 15:00 przez ordynariusza diecezji tarnowskiej, bp. Andrzeja Jeża. W swoim kazaniu nasz pasterz skupił się na kwestii powołania. Mówił, że dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje naszej modlitwy, gdyż środowiska, z jakich wywodzą się nowe pokolenia, wywierają na nie duży, nie zawsze pozytywny wpływ. Pan Bóg dalej udziela łaski powołania i nadal wzywa młodych ludzi, jednakże oni boją się wstąpić na tę drogę. Ksiądz biskup zakończył homilię wezwaniem skierowanym do licznie zgromadzonej młodzieży: „Jeśli wzywa was głos Boga, nie ociągajcie się, ale wyruszcie w drogę. On was poprowadzi, weźmie za rękę. Sanktuaria maryjne są idealnym miejscem do odkrywania powołania, bo to Ona, Maryja, odważnie odpowiedziała na głos Boga. Ona doda wam odwagi”.

Dzień zakończyliśmy o godz. 18:30 Mszą św. celebrowaną przez bp. Leszka Leszkiewicza, tarnowskiego biskupa pomocniczego. W swoim kazaniu skupił się na kwestii życia duchowego, miłości do Eucharystii oraz do Matki Bożej, Matki Kościoła. Najświętszą Ofiarę zakończyliśmy procesją eucharystyczną i apelem maryjnym w bazylice. Podczas wspólnej modlitwy i śpiewu dziękowaliśmy Niepokalanej za pierwszy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego i za cuda, które dokonały się w naszym życiu za Jej przyczyną.

Tekst: br. Kacper Grabowski (WSD Redemptorystów)


Msza święta o godzinie 9:00 – Fot. Krzysztof Jasiński

Suma odpustowa – Fot. Paweł Stańczyk

Msza święta o 15:00 – Fot. Paweł Stańczyk

Msza święta wieczorna + Wieczór Maryjny – Fot. Paweł Stańczyk