2 lipca obchodzona jest uroczystość MB Tuchowskiej. W tym dniu okolicznościowy koncert zaprezentowała Sanktuaryjna Orkiestra Dęta, która to wystąpiła pod batutą Piotra Kucharzyka.

Koncert odbywał się w ramach Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Przygotowany na ten dzień repertuar łączył utwory religijne, maryjne, jak i rozrywkowe. Atmosfera koncertu nasycona była duchową radością. Koncert rozpoczął się od części religijnej. Wykonywane w niej utwory wyrażały głębokie uczucia oddania i czci dla Matki Bożej. Z dziedzińca sanktuaryjnego wybrzmiewały bowiem: Ave Maria, Była cicha, Usłysz Bożej Matki głos, Uwielbiam imię Twoje Panie, Ave Maryja i Tobie chór Aniołów.

Tematyka utworów przypomniała o roli Matki Bożej, która to pośredniczy między ludźmi a Bogiem. Charakteryzowały się one też głęboką duchowością, adoracją Boga oraz osobistym zaangażowaniem w relację z Jezusem Chrystusem.

Wyjątkowego wymiaru dodawały słowa konferansjerów – o. Aleksandra Ćwika CSsR i Natalii Baran. Ich mądrość, pokora i ciepło serca sprawiły, że koncert stał się nie tylko wyjątkowym doświadczeniem muzycznym, ale także duchowym spotkaniem.

Kolejna część koncertu nie straciła na głębi i znaczeniu. Zaprezentowany w niej repertuar obejmował szeroki zakres stylów i emocji. Utwory rozrywkowe niosły bowiem przesłanie o miłości, radości i tęsknocie. Przeniosły one więc publiczność w świat piękna, miłości i refleksji. Było to możliwe za sprawą wykonanych utworów – Zacznij od Bacha, Troszeczkę ziemi, Nie liczę godzin i lat, Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Gabriel’s Oboe i Can’t take my eyes off you. Część z tych utworów znana jest nam więc z repertuaru polskich artystów – Zbigniewa Wodeckiego, Eleni i Jacka Zielińskiego.

Swoimi głosami wtorkowy koncert wzbogacili wokaliści – Anna Jawor, Wiktoria Sikorska i Artur Starostka. Brzmienie orkiestry wzbogacili natomiast gościnnie występujący – Anna Rąpała (klawisze) i Łukasz Gut (gitara basowa).

Kolejny koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej został zaplanowany na 7 lipc a. Zagrany on zostanie na zakończenie tegorocznego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

TEKST: Paweł Stańczyk (SOD Tuchów)

Fot. WSD Redemptorystów

Fot. Paweł Stańczyk (SOD Tuchów)